top of page

Palócky Grand Canyon

Updated: Aug 14, 2020Tiesňava, tzv. Pálocky Grand Canyon sa nachádza na maďarskom území. Spolu s hradom Šomoška, Pohanským hradom, Steblovou skalou, Sovím hradom a inými patrí do unikátneho celku tvoriaceho geopark: Novohrad-Nógrád geopark UNESCO.


Svoje pomenovanie dostal podľa regionálnej skupiny Maďarov, ktorá aj v súčasnosti obývaja hlavne niekdajšie župy Novohrad a Gemer. Ich pôvod sa odvodzuje od Kumánov (po rusky Polovci – plaví, z toho vzniklo slovenské Plavci – majú po nich dostali pomenovanie aj Plavecký hrad a hrad Plaveč).


Parkovanie


Miesto sa nachádza cca 20 km od Lučenca približne rovnako aj od Veľkého Krtíša. Vstup do tiesňavy sa nachádza neďaleko slovenských hraníc, (pár metrov) za riekou Ipeľ alebo 2,5km autom od hraničného prechodu Trenč/Rárospuszta. Hneď vedľa cesty medzi obcami Rárospuszta a Nográdszakal sa nachádza informačná tabuľa a aj smerová tabuľa, ktorá Vám pomôže pri orientácií. Parkovisko sa nachádza za železnicou. Pozor, na mieste nie je svetelné značenie ani závory.


My sme tu boli v čase návštevy samy, ak sa nebudete na parkovisko zmestiť, určite nájdete miesto popri lesnej ceste ale aj popri hlavnej ceste dosť miesta na parkovanie.


Kaňon


Hĺbka kaňona sa pohybuje od 15 do 20 metrov vytvorený činnosťou ľavostranného prítoku Ipľa – potoka Páris. Nazývaný aj Palócky Grand Canyon. Samozrejme toto označenie je trochu nadnesené.


Asi pred 15 miliónmi rokov na tomto mieste pretekala väčšia rieka a na brehu jej meandrov sa začal hromadiť sopečný sediment – nánosy pieskovca, ílovca, zlepenca. V sedimentoch sa hromadili aj naplavené kmene, rastliny, stromy. Kmene stromov v sedimentoch zhnili a vytvorili dutiny v hornine. Tieto dutiny pomaly odhaľuje potok Páris, ktorý kaňon modeluje.


Kaňon je suchým – bez viditeľného potoka avšak pokiaľ sem, zavítate v daždivom období alebo v období topenia snehu, kaňonom môže pretekať aj menší potok!


Trasa


Pár metrov od parkoviska sa nachádza altánok a pri ňom informačné tabule, všetky boli okrem maďarčiny napísané aj v slovenčine a angličtine. Prostredníctvom nich sa dozviete viac o tomto mieste, o jeho vzniku a rôznych zaujímavostiach. Od altánku je to len pár minút k začiatku náučného chodníka, tu sa nachádza aj rázcestie, po drevených schodoch sa však dostanete von z rokliny preto treba pokračovať doľava - hlavnou dolinou kaňona.Prekvapí vás určite vstup do tejto tiesňavy, pred vami sa zrazu objaví mohutná piesková stena, sem-tam obrastená machom, vyčnievajúcimi koreňmi stromov a skalami. Výlet sa bude páčiť hlavne deťom, ktoré môže v údolí hľadať pekný kamienky - okruhliaky. Na stenách, ktoré miestami dosahujú aj 20 metrov, si môžete všimnúť pekné vrstvenie, ktoré vzniklo ukladaním nánosov niekdajšieho mora. Môžete tu tiež objaviť aj otlačky rastlín. Počas výskumu tejto oblasti sa tu dokonca našli aj kosti živočíchov podobných mamutovi.
Na jej konci sa nachádza skalný vstup rieky, z ktorého počas dažďa vteká voda a vytvára pekný vodopád. Hoci sa tu trasa končí, môžete si prechádzku predĺžiť tým, že vystúpite nad roklinu buď po spomínaných drevených schodoch, alebo tým že budete nasledovať zelenú turistickú značku. Touto značkou sa dostanete až do obce Nográdszakal alebo Litke.Pozor, značený chodník je v prvých metroch výstupu von z kaňona strmý a šmýka sa tu či v suchu aj za mokra! Nielen po značkovanom chodníku ale aj po rôznych iných viditeľných chodníčkoch sa dostanete nad kaňon, aj za miesta, kam sa nedostanete ak pôjdete po dne kaňona. Dostali sme sa až na miesto, kde sa potok začína vnárať do horniny a vytvárať kaňon.


Pozor ale na strmé zrázy na okrajoch kaňona, buďte opatrní! Chodníčkov tu ľudia vytvorili množstvo a kvôli slabému značeniu, je držať sa značky dosť komplikované.

Nám sa nakoniec podarilo dostať sa po zelenej značke až na lesnú cestu. Tam sme sa ale otočili a vrátili sa späť do kaňona.

Zhrnutie


Ťažko je nám hodnotiť, koľko času tu strávite a akú vzdialenosť nachodíte, práve kvôli tomu, že chodník má jasný začiatok a koniec len v rámci kaňonu, mimo kaňonu však informačné tabule nenájdete a chodník lesom je málo zaujímavý. Celá tiesňava však nie je dlhá, prechádzka trvá cca 20-30 minút, pokiaľ budete čítať aj informačné tabule. Ak sa chcete poprechádzať aj ponad kaňon po rôznych chodníčkoch, vyhraďte si pre návštevu tohto miesta cca 1 hodinku.


Turistická mapa - trasa kaňonom


Odporúčania

  • Keďže sa jedná o kratšiu prechádzku, odporúčame ju ako poobednú aktivitu, prípadne návštevu počas krátkych zimných dní

  • Miesto môžete navštíviť aj počas horšieho počasia

  • Odporúčame spojiť s návštevou okolitých zaujímavých miest - Hrad Šomoška, Soví hrad, hrad Hajnáčka

  • Počas sucha vám vystačia aj botasky, počas mokra alebo v zime, určite niečo, v čom môžete skočiť aj do blata


V infografike udávame časové a vzdialenostné údaje vždy za celý výlet, teda nielen cesta nahor ale aj cesta nadol je v nich už zarátaná.


219 views0 comments

Comentarios


bottom of page