top of page

Hrad Hajnáčka

Updated: May 28, 2020
Ani vysoké teploty počas leta 2018, nás neodradili preskúmať nádherné miesta blízko slovensko-maďarskej hranice. Pred nami stála výzva, ktorú sme plánovali stihnúť za jeden deň - Hajnáčka, Pohanský hrad, Soví Hrad, Belinské skaly, Šomoška a Mačacia.


Späť ale k našej prvej zastávke - Hajnáčke, ktorá leží približne 30 km od Lučenca a 15 km od Fiľakova. Pekná dedinka na juhu Slovenska, so svojou dominantou hradom Hajnáčka priamo na kopci v strede dediny, ktorú by sme mohli charakterizovať ako typickú slovenskú dedinu. Táto obec je východiskom pre mnohé túry do okolia - prírody Cerovej Vrchoviny. My samy máme v okolí Hajnáčky naplánované ešte asi 3 miesta, ktoré by sme chceli navštíviť.


PARKOVANIE

Hradnú zrúcaninu, ktorá bola kedysi najjužnejším protitureckým opevnením sme si všimli už z diaľky. Vypína sa na brale vulkanického pôvodu, a nebolo ťažké dostať sa cez obec až k drevenej bráne, ktorá tvorí vstup. Problémom bolo však miesto na parkovanie. My sme s autom parkovali až priamo pred začiatkom náučného chodníka, vedľa cesty naproti rodinným domom. Treba byť s parkovaním ohľaduplný voči obyvateľom. Návšteva hradu nie je časovo náročná a teda tú chvíľu by to nemalo vadiť. Môžete ale zaparkovať aj na námestí v obci odkiaľ vedú smerníky až k hradu.TRASA


K zrúcanine vedie chodník, ktorý v letnej sezóne udržiavaný a pokosený, sem-tam sa objaví aj nejaká stará lavička a množstvo malých jašteričiek. My sme to tam počas našej návštevy prichytili v neupravenom stave – vysoká tráva, miestami najmä na hrade pŕhľava a teda odporúčame dlhé nohavice. Po krátkom miernom stúpaní, ktoré trvá asi 5 - 10 minút ste v cieli!
Tak ako na ostatných hradoch aj tu sa nachádza vstupná brána, ktorá je však drevená, a vytvára iba pomyselný vstup. Napriek tomu, že už v 18. storočí tento hrad spustol, veľa sa z neho nezachovalo (vidieť však nesúvislé zvyšky hradných múrov, kamenné schodište, malú jaskyňu...) a niektoré miesta sú ťažšie prístupné, stále je čo obdivovať. Pokochať sa môžete aj peknými výhľadmi na obec, okolie a Cerovú vrchovinu ale ako na každom hrade si treba dávať pozor na murivo a bralá!!Tento hrad Vám môže pripomínať Divín, aj keď ten je aktuálne v lepšej kondícií. Nájdete tu aj viacero informačných tabúľ, ktoré Vás poinformujú nielen o histórii, ale aj o faune a flóre. (tie by som pochválila, pretože boli aktuálne a zrozumiteľné, napísané nielen v slovenskom, ale aj v maďarskom a anglickom jazyku).


ODPORÚČANIE


Výlet na hrad Hajnáčka je krátky výlet vhodný pre rodiny s deťmi pri ktorom je vhodné mať obuté skôr botasky ako tenisky a odporúčame dlhé nohavice kvôli vysokej tráve a pŕhľave a počas horúcich letných dní odporúčame návštevu v ranných hodinách.


V infografike udávame časové a vzdialenostné údaje vždy za celý výlet, teda nielen cesta nahor ale aj cesta nadol je v nich už zarátaná.
123 views0 comments

Comments


bottom of page