top of page

Počasie

 

!!!POZOR TÁTO STRÁNKA OBSAHUJE VEĽA PÍSANÉHO TEXTU!!!


 

Počasie je veľmi dôležitým prvkom turistiky a prechádzok. Z dvojice je to David kto sa stará o sledovanie počasia a o rôzne predpovede.

 

Tu máte krátky prehľad o tom, ako môžete mať efektívne prehľad o počasí aj vy!

Družica

 

Na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu sa môžete pozrieť na rôzne zábery z družíc. Odporúčam pre plánovanie a sledovanie aktuálnej situácie -

  • "Slovensko - denný a nočný kompozit"

    • je to pohľad na Slovensko vo vysokom rozlíšení – refresh, každých 15 minút 

  • "Stredná Európa - infra kompozit"

    • tento pohľad môžete využiť keď plánujete dlhšiu prechádzku, prípadne počas noci, keď na predchádzajúcom neuvidíte takmer nič. Pozor ale na premenlivosť počasia. - refresh, každých 15 minút

Zima / Leto

 

V zime ho používam na odhalenie miest, ktoré sú nad oblakmi a je tam inverzia, aj na to aby sme približne zistili do akej výšky sa potrebujeme dostať aby sme vyšli nad hmlu a trošku sa poopaľovali

V iných častiach roka ho sledujem napríklad pri prechode frontov, kedy vykukne slnko a my budeme môcť vybehnúť von medzi prvými.

Družicový pohľad na Slovensko - SHMÚ.sk

 

Radar

 

Na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu sa môžete pozrieť aj na radar. Funguje na princípe rádiolokačnej odrazivosti a prináša aktuálne informácie o výskyte zrážok a o ich intenzite a ich postupe - ktorým smerom postupujú. V zime ho používame menej, nakoľko sneh nevadí tak ako dážď.

 

Radarové informácie - SHMÚ.sk
 

Čím väčšia je úroveň odrazivosti, tým väčšiu intenzitu zrážok môžete očakávať.

 

  • Zelená farba na mape signalizuje popŕchanie, slabý dážď

  • Žltá farba - dážď

  • Oranžová - prudký dážď

  • Červená farba - prietrž mračien / búrku

  • Pri odrazivostiach nad 55 - 60 často dochádza ku krúpobitiu (sýtočervená, bordová, ružová farba na mape

Ospravedlňujem sa meteorológom, ak som to nepopísal úplne presne a nepoužil správne termíny. Nie som jedným z vás som laik a chcel som to lepšie vysvetliť ľuďom​ :)

Vzhľadom ale na členitosť územia Slovenska nemusí byť predikcia na základe informácií z radaru presná - oblačnosť so zrážkami môžu zastaviť pohoria, oblačnosť sa môže časom rozpadať, atď. 

Pozor búrky vznikajú rýchlo a je dobré sledovať aj situáciu na oblohe, nielen na mobile.

Búrky

Búrky sú u nás v letnom období častými a veľmi neradi sa s nimi stretávame počas výletov / turistiky, keďže môžu byť nielen nepríjemné ale takisto aj nebezpečné. Najčastejšie platí, ak sú výstrahy na búrku, mal by som sa vydať na výlet/ túru skôr ráno, aby som to stihol absolvovať čo najskôr.

Sledovanie búrok

Keď sme v prírode a vidíme, že sa mračí alebo počujeme hrmenie mali by sme sa čo najskôr dostať na bezpečné miesta. V takejto chvíli je veľmi dobré sledovať aktuálne mapy bleskov.

Konkrétne používam dve : 

V minulosti som využíval Blitzortung, neskôr som prešiel na Lightningmaps vďaka Live mape, ale tú už má aj Blitzortung, takže je na Vás, ktorú zo stránok si vyberiete a ktorá sa Vám bude viac páčiť. Na oboch mapách môžete sledovať postup búrok pomocou farebného škálovania, ktoré odlišuje tie dávnejšie blesky od aktuálnych. Najjasnejšie na oboch mapách svietia blesky ktoré sa vyskytli pred malou chvíľou. Naopak najsýtejšie sú tie najstaršie záznamy

Detekciu bleskov má aj radar z SHMÚ. Live mapy, sú ale podľa mňa lepšie.

PREDPOVEĎ BÚROK

Predpovedné modely, ktoré používame a o ktorých bude reč neskôr nedokážu predpovedať búrky a ak áno tak len vo veľmi malom počte prípadov. Z tohto dôvodu využívame v búrkovom období znova dve stránky.

 

 

Obe stránky spravujú nadšenci do počasia a občas sa stane že predpoveď na nasledujúci deň sa na stránke neobjaví, vtedy máme hold smolu! Keď sa ale predpoveď objaví, býva aj s komentárom a často je veľmi presná. Samozrejme Vám táto predpoveď nepovie presne kedy a kde sa búrka vyskytne, dá vám ale dostatok informácií na naplánovanie výletu / turistiky. 

Pre mňa je pochopitelnejšia predpoveď od Estofexu, čiary na mape znázorňujú pravdepodobnosti výskytu búrok a  pravdepodobnosť výskytu nebezpečných sprievodných javov ako krúp, tornád, silných dažďov, atď. Všetky vysvetlivky sú na mapke a pod mapkou pre rozkliknutie predpovede na konkrétny deň. Komentár k predpovediam je písaný odborným štýlom avšak nájdete tam aj laicky povedané, v ktorej časti dňa je riziko búrok najväčšie.


Ak si prejdete vysvetlivky a prehrabete sa stránkou Severeweather, pochopíte aj tú ich predpoveď.


 

Aké bude počasie o týždeň?

 

 

 

 

Aj keď by som Vám veľmi rád odpovedal na túto otázku, predpoveď počasia je predsa len predpoveďou a je v nej veľký rad neurčitostí.

Vo všeobecnosti však používame na prehľad počasia 1 - 2 dni vopred predpovedný model ALADIN, dostupný na stránkach SHMÚ. Tento model a meteogrami z neho odvodené často poskytujú dostatočné informácie avšak majú svoje nedostatky.

  • ALADIN nevie predpovedať búrky ani nízku oblačnosť ale na druhej strane vietor a teploty celkom áno.
  • Dávajte si pozor ale na real_alt a model_alt. Reálnu nadmorskú výšku miesta a nadmorskú výšku na ktorú je predpoveď na konkrétne miesto, často sa líšia a práve to môže spôsobiť odchýlku v správnych hodnotách

Meteogram ALADIN

Ak Vás zaujíma dlhodobá predpoveď viac pravdepodobné sú udalosti, ktoré model ECMWF, vďaka ktorému máme meteogramy na dlhšie obdobie, zopakuje vo viacerých po sebe idúcich predpovediach.

Napríklad: ak je dnes 7.5. 7:00 a v predpovedi na 15.5 je dramatické ochladenie, a toto ochladenie bude v predpovedi aj 7.5 o 18:00 a 8.5 o 7:00, je väčšia pravdepodobnosť že príde dramatické ochladenie ako keby sa táto predpoveď na 15.5 ukázala v modeli len 7.5 o 15:00. 

Dúfam, že ste to pochopili :D

Občas, hlavne v zime, keď už čakám na ochladenie a veľa snehu, sledujem aj stránku Tropicaltidbits. Tu nájdete veľké množstvo meteorologických modelov a ich zobrazenie na mapách. Ak máte záujem pohrajte sa s touto stránkou a môžete sa veĺa dozvedieť. Osobne používam na sledovanie očakávaného ochladenia alebo oteplenia túto mapku. Konkrétne ide o model GFS a predpoveď teplotnej odchýlky v hladine 850 hPa od normálu v °C. S pravdepodobnosťou výskytu je to rovnako ako u modelu Aladin, ak 3 dni po sebe hovorí, že zmena o týždeň príde tak je pravdepodobnejšie že príde ako, že nepríde.

 

 

Verím, že Vám tieto rady pomôžu pri plánovaní výletov :)

 

Odporúčam ale mať zoznam miest, na ktoré sa chcete pozrieť. Ten neustále dopĺňame a vždy sa rozhodujeme na základe počasia práve v ten deň maximálne deň vopred, kam sa vyberieme. Dlhšie celodenné túry plánujeme aj týždeň dopredu avšak neistota počasia je väčšia a tak nemôžete zúfať ak Vám takto naplánovaný výlet počasie zruší.

Družica
Radar
Búrky
Predpoveď
Odporúčanie
bottom of page