top of page

Stratenský kaňon v zime

Updated: Mar 16, 2021Stratenský kaňon sme už v jednom zo svojich blogov spomínali. Je východiskom pre výstup na Havraniu Skalu a niekedy ním prechádzala aj štátna cesta. V súčasnosti je cesta uzavretá a rieka Hnilec si na niektorých miestach berie z cesty to čo jej patrí.


Pre svoju mikroklímu je Stratenský kaňon zaujímavý aj pre bežkárov, ktorí sa nechcú vzdať bežiek. Hlboká roklina, do ktorej v zime slnko zavíta len sporadicky, dokáže udržať sneh až do apríla. Možno by tomu bolo aj dlhšie avšak slnko vracajúce sa od obratníka Kozorožca smerom na sever a s tým spojený príchod jari s dlhšími dňami, spôsobuje návrat slnka aj do kaňona. (vzdelávacia vsuvka - geografia)


Ako sa sem dostanete...


Kaňon sa nachádza neďaleko cesty I/67, nad obcou Stratená pri jedinom tuneli cesty I. triedy Stratenskom tuneli (alebo aj Tunel Stratená), cca 40 km od Rožňavy. Pred tunelom v smere od Rožňavy sa nachádza veľké parkovisko, ktoré je odhrnuté a preto tu môžete bez problémov zaparkovať. Určite v zime neodporúčame prechod od obce peši - vysoké mantinely odhrnutého sneho po krajoch zužujú cestu a presun je preto nebezpečný a to aj pri dobrej viditeľnosti. Vstup do tiesňavy je hneď oproti parkovisku, pri prechode cez cestu treba byť obozretný nenachádza sa tu priechod pre chodcov!


Parkovanie


Trasa kaňonom


Trasa cez kaňon meria približne 1,1km. Tam aj späť je to teda 2,2km. Je nenáročná, ideálna na krátke rýchle bežky aj pre úplných začiatočníkov s jedným krátkym kopčekom, inak po rovinke. Aj pre rodiny s deťmi a úplne najmenších bežkárov. Nezľaknite sa prevýšenia 75m, to je rozprestreté takým spôsobom, že si to ani nevšimnete.Bežkárska trasa tu nie je upravovaná, ide o trasu vytvorenú bežkármi, ktorí tu aj osadili tabuľky, aby peší návštevníci neničili stopu. Kaňon je ale veľmi obľúbený aj u peších turistov. Miestami sa teda stáva, že návštevníci nerešpektujú tieto tabuľky a bežkárska trasa je prechodená. Cesta je ale na takmer celom úseku dostatočne široká pre 3 ohľaduplných peších a 2 bežecké stopy. To je ideálny stav. Dve stopy pre klasický štýl bežkovania, jedna pre každý smer, aby sa bolo kde vyhnúť + po strede vyhradené miesto pre peších.


Prešliapnutie novej trasy ale nie je zložité a je to možné aj keď sneh prekvapí v marci alebo apríli. Vytiahnuť bežky a ešte posledný krát v sezóne si užiť krásu Slovenského raja na bežkách má svoje osobité čaro.

Zaujímavosťou je, že počas zimy tu na niektorých miestach nájdete aj mohutné cencúle, ktoré zasahujú až do cesty prechádzajúcej kaňonom. Stratenský kaňon je vďaka tomuto všetkému unikátnym miestom, ktoré sa v zimnom období mení na rozprávkové miesto, ktorého atmosféru si môžete vychutnať nielen peši ale aj na bežkách.
Rady a upozornenia


  • Pozor si dávajte najmä na mostoch cez rieku. Zábradlie je takmer všade prehnité a niekde chýba. Nepredstavuje zábranu a teda v prípade pádu vás nezachráni pred pádom.

  • Pozor aj na okraje ciest na miestach kde je cesta prepadnutá do rieky kvôli ich nestabilite. Najnebezpečnejšie pri smerníku, na mieste kde sa žltá turistická trasa odpája a pokračuje na Havraniu skalu.

  • "Korčuliarsky" voľný štýl možný len v prípade namrznutého, chodcami utlačeného podkladu.

  • V kaňone je podstatne chladnejšie ako v blízkom okolí

  • Ideálne aj na bežkovanie, keď už inde nie je sneh a sezóna tu trvá často do apríla

  • Prosíme peších aby nešliapali po bežkárskej stope, ak nemusia. Je to základom ohľaduplnosti v zimnom období

  • Ak máte záujem o upravené bežecké trate k dispozícií ich máte v neďalekých areáloch - ABL Dobšinská Ľadová Jaskyňa, či bežkárske trasy Mlynky neďaleko Palcmanskej Maši118 views0 comments

Comments


bottom of page