top of page

TachtyNa hraniciach Cerovej vrchoviny pár metrov od slovensko-maďarských hraníc nad obcou Tachty sa na nemalom pahorku nachádza výhliadková veža – Tomášov / Tomášovský vrch.


Pre nás úplne neznámy kút Slovenska, ktorý nás ale veľmi prekvapil. Toto miesto sme navštívili v zime, keď bola vodná nádrž pod výhliadkovou vežou sčasti zamrznutá. Na dokonale hladkom ľade sa korčuľovalo. Okolo nezamrznutej časti vodnej nádrže v strede sa zhromažďovalo vodné vtáctvo. Ak si prinesiete ďalekohľad môžete ho pozorovať z rozhľadne prípadne z okolitých pahorkov.


Ako sa sem dostanete...


Hraničná obec Tachty sa nachádza v okrese Rimavská Sobota (v mikroregióne Medveš), od mesta Rimavská Sobota sa nachádza cca 42 km, približne rovnako vzdialená je aj od Lučenca. Obec Cered za slovensko-maďarskou hranicou je vzdialená len 20km od Salgotarjánu. V obci je jednoduchá orientácia, a keďže rozhľadňu vidieť už z diaľky určite nájdete správnu cestu, cesta k nej je značená pomocou tabúľ v obci!


Keď sme tu boli po prvý krát a oblasť sme nepoznali prekvapilo nás, že pod rozhľadňou bolo vybudované parkovisko pre návštevníkov, ktorá sa nachádza pod hrádzou vodnej nádrže Tachty.Výhliadková veža


Od parkoviska vedie k rozhľadni poľná cesta. Čaká vás len krátky jednoduchý výbeh na pahorok a na ňom 11m vysoká rozhľadňa s informačnými tabuľami a pekným výhľadom. Napriek tomu, že rozhľadňa nepatrí medzi najvyššie, dovidíte na dominantnú Kráľovu Hoľu, hlavný hrebeň Stolických vrchov a vrch Kohút, Volovec, Plešiveckú planinu a samozrejme na okolie – Cerovú vrchovinu. Dokonca by mali byť viditeľné aj aj vrcholky Vysokých Tatier, najmä ich západná časť s Kriváňom. Nám sa to však nepodarilo, snáď budete mať viac šťastia! Je to po Lipovianskej rozhľadni ďalšia rozhľadňa na slovensko-maďarskom pohraničí, z ktorej môžete dovidieť až na naše najvyššie pohorie.


Prekvapil nás aj fakt, že rozhľadňa bola vybudovaná z vlastných finančných prostriedkov obce, za pomoci domácich majstrov a aktivačných pracovníkov. Bola postavená v roku 2016, a aj v súčasnosti je prostredie i samotná rozhľadňa udržiavané a upravené.


Vodná nádrž


Z Tomašovského vrchu sme zbehli k priehrade, prešli sa po hrádzi a aj ďalej okolo vodnej nádrže. Vodná nádrž má jeden prítok a ním je potok Gortva. Okolie nádrže je vhodné na prechádzku alebo v prípade veľmi studeného počasia aj na korčuľovanie (počas zimného obdobia rybník zamŕza). Nádrž je tiež hniezdiskom vodného vtáctva, ktoré aj počas našej návštevy hniezdilo ako sme už spomínali, na jej nezamrznutých častiach.My sme pri našej návšteve spojili návštevu rozhľadne aj s krátkou prechádzkou popri vodnej nádrži. Prešli po hrádzi a ďalej pokračovali okolo nádrže po lúke, na jeden z pahorkov. Ten nám ponúkol pekný výhľad na vodnú nádrž, rozhľadňu aj dedinku, čo vytváralo peknú scenériu.Rozhľadňa na Tomášovom vrchu je krásne miesto na letný východ slnka, krátku zimnú prechádzku bez snehu alebo skorú jarnú, keď vám juhoslovenské slnko môže doplniť vitamín D a príjemne vás zohriať.


Táto lokalita je veľmi pekným miestom na nenáročný, oddychový výlet aj s deťmi. CHKO Cerová vrchovina je unikátna svojou prírodou a bohatými možnosťami na turistiku. Je preto chvályhodné, že sa miestny obyvatelia starajú o túto časť a snažia sa prilákať návštevníkov.
Odporúčania

  • Pre nadšencov cykloturistiky vedie údolím riečky Gortvy cyklotrasa

  • Peší turisti sa zase môžu vydať po zeleno značenej turistickej trase až na hrad Šomoška (19 km vzdialený), tiež môžete absolvovať výstup na Ragač či Steblovú skalu (vzdialené 8km)

  • V blízkosti sa nachádza chránený areál Beležír (ochrana sysľa pasienkového), či vodná nádrž Petrovce pri Gemerskom Jablonci

  • V okolí sa tiež nachádzajú zrúcaniny hradov: Hajnáčka, Pohanský hrad, Soví hrad či už spomínaná Šomoška

  • Okolité rozhľadne - Lipovianska Rozhľadňa, Rozhľadňa Mačacia, Karanč


Infografika zahŕňa výstup od parkoviska na rozhľadňu a späť


207 views0 comments

Comments


bottom of page