top of page

SlopovoNa rozmedzí dvoch okresov a chotárov obcí Klenovec a Kokava nad Rimavicou, na lazoch Stolických vrchov, v malebnom malohontskom prostredí, vo výške 851 metrov nad morom týči nevysoká rozhľadňa – Slopovský laz. Rozhľadňa bola vybudovaná v roku 2015, a teší sa svojej obľube medzi turistami, ale aj paraglaidistami a inými milovníkmi adrenalínových športov. Neďaleko rozhľadne je totiž plocha Leteckej amatérskej asociácie SVK.


Ako sa sem dostanete


Dostanete sa sem zo všetkých okolitých dedín. Mimo tých spomínaných aj z Utekáča alebo Ráztočného. Jedným z najznámejších východiskových miest je ale sedlo Chorepa, ktorým prechádza cesta II. Triedy – II/526, spájajúca Hriňovú a Hnúšťu. Už zo samotného sedla je pekný výhľad na Klenovskú vodnú nádrž a nachádza sa tu aj pamätník venovaný bojovníkom v SNP.


Je tu autobusová zastávka a aj malé parkovisko, kde je možné parkovanie približne 8 áut. Hlavne v pekné dni je tu ale plno a teda si radšej skoro privstaňte, lebo budete šliapať z doliny.Turistická trasa


Okolie Klenovca, Kokavy, Utekáča, Ráztočného a Skorušinej je známe svojimi nádhernými lazmi, ktoré sú stále pred okolitým svetom ukryté v srdci Slovenska. Na lazoch sa v letných mesiacoch pasú najmä ovce a kde tu aj dobytok. Preto sa v letných mesiacoch takmer s určitosťou stretnete na svojich potulkách s pastiermi, ich stádami a občas aj s ich psími pomocníkmi.


Na Slopovo z Chorepy vedie žltá turistická značka. Od parkoviska musíte prejsť na druhú stranu cesty a čaká na vás pomerne náročný turistický chodník. Najprv po lesnej ceste, ktorá sem tam obchádza lúky a jedno napájadlo. Pár metrov za napájadlom ( priamo pod rozhľadňou ) sa turistická značka od cesty odkloní a smeruje kolmo na vrstevnice až k rozhľadni. Pozor na značenie! Miesto, kde sa chodník odpája z lesnej cesty sme minuli a ak to tu nepoznáte, určite si dajte na túto odbočku pozor.Na lúke značenie nie je žiadne šliapete prakticky rovno za nosom, ktorý smeruje na rozhľadňu a do najväčšieho kopca. Tento výšľap je aj najnáročnejšou časťou trasy. Na 600 metroch tu vystúpate o 127 metrov. Celková vzdialenosť rozhľadne od sedla Chorepa je približne 2km na ktorých prekonáte 305 výškových metrov.Výhliadková vež(ičk)a


Drevená rozhľadňa je vybudovaná na mieste nazývanom Laz (podľa Klenovčanov), alebo Slopovo (podľa Kokavčanov), len o niečo ďalej, kde kedysi stále stará 5-metrová stará rozhľadňa. Zaujímavosťou tejto 2-podlažnej stavby je, že na jej vrchole sa nachádza zvon, ktorý zhotovili dobrovoľníci. Tiež tu nájdete aj turistickú tabuľu, pamätník a miesto na posedenie. Prostredie priam láka počas slnečných dní ľahnúť si na lúku, oddychovať a chytať vitamín D.


Napriek tomu, že rozhľadňa svojou výškou nezaujme, zaujme určite výhľadom. Z rozhľadne máte výhľad na Nízke Tatry – Ďumbier aj Kráľovu Hoľu, Západné Tatry (Baníkov, Baranec, Bystrú) Vysoké Tatry (od Hrubého vrchu až po Východnú Vysokú), Muránsku planinu, Stolické vrchy, Revúcku vrchovinu, Volovské vrchy, Slovenský Kras – Silickú a Plešiveckú planinu. Magosku a Tokaj nad Maďarskou časťou Zemplína (110 – 125km), Cerovú vrchovinu, Mátru, Pilišské vrchy nad Budapešťou a samozrejme Klenovské vrchy a Poľanu!Stretnúť tu môžete aj paraglaidistov a pilotov závesných klzákov z celého Slovenska. Miesto je tiež vyhľadávané cyklistami, trasa je však náročnejšia !


Vedeli ste že...

O mieste koluje aj povera, že kedysi toto miesto navštívil aj zbojník Juraj Jánošík, keďže neďaleko na Mravcovom vŕšku žil jeho kamarát Uhorčík.


Odporúčania

  • Miesto je vhodné aj na turistiku s deťmi, hoci ide o kus náročnejší výstup

  • Zvoľte aj vhodné oblečenie, keďže na vrchole často fúka

  • Lesná cesta vie byť zradná, hlavne počas daždivého počasia, preto odporúčame mať vhodnú obuv, šmýkanie sa po blate je klasika.

  • Pozor aj na lesnú zver, poprípade ovce, ktoré sa počas letných mesiacov pasú na okolitých lúkach dávajte aj na pastierske psy pri stádach. Z tohto dôvodu tu neodporúčame návštevy v letných mesiacoch s domácimi miláčikmi.

  • Odporúčame preskúmať krásy okolitého kraja, či už sa vyberiete na okolité rozhľadne: Jasenina, Maginhrad, alebo si zvolíte náročnejšiu turistiku na Tisovskú Hradovú či Klenovský Vepor


V infografike udávame časové a vzdialenostné údaje vždy za celý výlet, teda nielen cesta nahor ale aj cesta nadol je v nich už zarátaná.
206 views0 comments

Comments


bottom of page