top of page

Polomské očkoJedna z mála rozhľadní na Horehroní, vyrástla len pred pár rokmi (2018) nad obcou Polomka na vrchu kopca Bučník, kam v zime vedie vlek lyžiarskeho strediska – Polomka-Bučník. Táto rozhľadňa je viditeľná z veľkej diaľky a stala sa tak dominantou tejto horehronskej obce.


Parkovanie


Parkovanie je možné priamo v lyžiarskom stredisku Polomka-Bučník. Od cesty I/66 je odbočka veľmi dobre značená. Pozor na železničné priecestie, ktoré je neslávne známe tragédiou. Od hlavnej cesty vedie štrková cesta, ktorá je v poriadku a parkovisko je dostatočne veľké. Mimo zimnej sezóny bude plno asi len v dňoch, keď sa tu organizujú Polomské dni.


Trasa


Na toto miesto nevedie turistická značka, avšak môžete ísť buď lesom po ceste alebo priamo po vedľa vleku po širokom dobre viditeľnom chodníku.


Vstup na ňu je zdarma, musíte si to k nej len odšliapať. Boli sme tu párkrát raz tu mali aj dobrovoľný hasiči súťaž, kto vybehne na vrchol veže najrýchlejšie.


Aj keď to tak nevyzerá a v zime musíte vyvinúť úsilie aby ste sa z tohto kopca vôbec spustili tak v lete máte čo robiť aby ste sem vyšliapali. Dĺžka trasy je len 1,5km a pritom prekonáte 300 výškových metrov. Každých 5 metrov vystúpite o 1 meter. Najťažšia časť je posledná tretina výstupu, kedy idete do najväčšieho kopca. Určite to preverí vašu kondičku a pre občasných turistov to môže byť náročný výstup.Vždy keď sme sem šli sme stretli aj dôchodcov a teda pomalým tempom s prestávkami to zvládnete. Žiaľ posedenie tu nenájdete, to by bolo pre starších užitočné. Mladí si sadnú aj na zem a vstanú bez problémov.


Výstup vám bude trvať 45 – 60 minút aj s pauzami.


Teraz v lete sme tam videli aj pasúce sa kravy, žiaľ nemáme informáciu, či sú v ohrade alebo na voľno.


Samotná výhliadková veža je vysoká 30m a ide o robustnú kovovú konšrukciu. Ak by Vám výšľapu bolo málo tak vedzte že na jej vrchol vedie ďalších 142 schodov. Ak ste sa ale dostali až sem, toto bude pre Vás malina.

Výstup na vežu je po schodoch a krytý, veža je obložená drevom a teda počas výstupu nebudete mať zlý pocit v prípade že sa bojíte výšok. Na vrchu však vychádzate na terasu, kde máte pod nohami mrežovanú podlahu. Bojím sa výšok, ale toto mi problém nerobí, na druhej strane je veľa ľudí, ktorí s výškami problém nemajú ale toto je im nepríjemné.


Čakajú na vás pekné výhľady na Horehronie, Nízke Tatry a Muránsku Planinu (Fabovu Hoľu). Za ideálnych podmienok Kremnické vrchy nad Banskou Bystricou, Prašivú, Ďumbier na východe Trsteník.

Cestou späť si môžete odpočinúť v drevenom prístrešku popr. lavičkách pod rozhľadňou. Zostup vám určite zaberie menej času, keďže idete permanentne dole z kopca.


Podľa informácií tu obec vybudovala nový Náučný chodník Voľchovô!


Odporúčania

  • Odporúčame kopec nepodceniť, vytrestá Vás

  • Povrch je počas mokra dosť blatistý a kĺže sa, dávajte preto pozor nielen pri výstupe ale aj pri zostupe.

  • V zime si výstup na vežu viete zjednodušiť, vyveziete sa na jednoducho na vleku.

  • Vyhliadková plošinka je tvorené oceľovými mrežami, cez ktoré vidieť na zem pod vami, niektorým ľuďom, ktorí sa boja výšok môže byť tento pohľad nepríjemný alebo by im mohol privodiť závrat. Takýmto turistom odporúčame výhľady z okienok, ktoré sa nachádzajú na jednotlivých poschodiach.

  • Napriek tomu je vyhliadková veža dostatočne zabezpečená, ukotvená takže sa niet čoho báť.

  • Odporúčame návštevu počas dobrého počasia, aby ste si užili výhľady.

  • Keďže výstup patrí medzi náročnejšie odporúčame dostatok tekutín, hlavne počas leta. Občerstviť sa ale môžete aj v penzióne Bučník, pri parkovisku


V infografike udávame časové a vzdialenostné údaje vždy za celý výlet, teda nielen cesta nahor ale aj cesta nadol je v nich už zarátaná.217 views0 comments
bottom of page