top of page

Polichno

Updated: Jul 20, 2020Kto by si nepamätal slávnu novelu Ťapákovci od Boženy Slančíkovej Timravy, bolo to predsa povinné čítanie za našich študentských čias ! V rodnej obci – Polichne (okres Lučenec) tejto slovenskej spisovateľky sa nachádza okrem jej rodného domu aj pekne upravený náučný chodník. Prevedie Vás typickou slovenskou lazovnou prírodou neďaleko Lučenca. Z tejto obce si viete spraviť pekný nenáročný výlet, dozviete sa niečo viac o živote a tvorbe spisovateľky, o tradíciách a zvykoch tunajších ľudí, a navyše sa pokocháte peknou prírodou a rozsiahlymi lúkami. Je tu studnička pomenovaná po Timrave a taktiež náučný chodník, ktorý informuje o jej živote, tvorbe a miestach, na ktorých tvorila a ktoré boli jej obľúbenými. Môžete ho absolvovať celý (7,8km) alebo si trasu prispôsobiť podľa toho, koľko máte času a síl a teda prejsť len niektorú jeho časť.


Timravin chodníček obsahuje 12 zastávok v celkovej dĺžke cca 8km, niektoré sa nachádzajú v obci – pred obecným úradom a pri zastávke autobusu. Chodník začína pred rodným domom spisovateľky (1. panel- Tu som sa narodila), nachádza sa za malým miestnym parkom, je na ňom umiestnená aj pamätná tabuľa, takže ho určite neprehliadnete. V domčeku je v súčasnosti aj múzeum, ale pamätná izba venovaná B. S. Timrave je v blízkej obci Ábelová, kde žila a pôsobila ako učiteľka.


Parkovanie


Timravin náučný chodník pretína cesty III. triedy v okolí na troch miestach. Pri každom pretnutí môžete parkovať a teda máte viac možnostíTimravin náučný chodník


Jedno z miest je 3. zastávka náučného chodníka, ktoré sa nachádza pri smerníku Polichno, rázcestie. Toto miesto sme už spomínali, nakoľko bolo východiskom pre náš výlet na Bralce.


Ďalším miestom, kde môžete zaparkovať je 7. zastávka náučného chodníka – neďaleko Timravinej studničky. Odtiaľto to máte blízko k studničke, Timravskému vrchu. Pri studničke je altánok, posedenie a ohnisko, kde si v prípade záujmu môžete spraviť opekačku. V prameni však netečie pitná voda, možno aj z dôvodu, že vyviera o niečo vyššie ako je vybudovaný altánok.
Cesta / chodník ku studničke prechádzajú cez podmočenú lúku. Najmä v období, keď je veľa vody sa tu nachádza močiar a máte problém sa sem dostať.


Takisto sa môžete vybrať odtiaľto aj k Polichnianskemu mlynu okolo 9-tej a 10-tej zastávky náučného chodníka. Po cca 10 minútach od parkovania pri studničke sa dostávate k priestranným lúkam, kde sa počas letných mesiacov pasú kravy, počas jesene alebo jari tam naopak môžete natrafiť na stála srniek, sú však plaché a rýchlo utečú. Ďalšie značenie sa nachádza na stĺpe plynovodu, uprostred lúky a dovedie vás až do doliny potoka v Hlbokom. Tu sa spájajú dva chotáre obcí Polichno a Lentvora.


Od tohto stanovištia viete pokračovať aj k lentvorskému mlynu. My sme sa však k mlynu nedostali. Na mieste kde sa žltá turistická značka dostáva do doliny k potoku, prechádza značka cez potok. My sme tu boli na jar a potok bol jednak vybrežený a takisto hĺbka dosahovala aj viac ako pol metra a teda chodník bol nepriechodný.


Od stanovišta sa môžete vrátiť späť buď okruhom cez obec a následne po asfaltovej ceste z Polichna do Ábelovej alebo po rovnakej ceste ako ste prišli


Niečo zo života B.S.Timravy


Narodila sa v obci Polichno, na miestnej fare, väčšiu časť svojho života strávila práve v tejto obci alebo v blízkej Ábelovej. Práve tu sa zrodili jej vrcholné diela, Ťapákovci, Sklon Paľa Ročku, Všetko za národ, Za koho ísť... Jej diela boli opisom dedinského života, jednoduchého správania a zmýšľania tunajších ľudí. Práve na miestach, ktoré sa nazývajú Timravy – nachádzajú sa tu studne, chodila Timrava písať svoje diela.


Je po nej pomenované aj gymnázium v Lučenci, tu strávila aj svoje posledné roky života, tak isto v meste sa nachádza aj jej pomník a socha.


Tiež sa na jej počesť každoročne koná literárna súťaž – Timravina studnička.


Odporúčania


Polichno je ideálnym miestom, kde si môžete oddýchnuŤ a poprechádzať sa v relatívne kľudnom prostredí. Okolité cesty sú tiež ideálne na cyklotúry, nakoľko tu nechodí množstvo áut.


Je len na Vás, koľko hduete mať Času a chuti objavovať krásne okolie tejto dedinky v Ostrôžkach.


Polichno nám učarovalo najmä tým, že sa tu môžete „pomotať“ po rozsiahlych lúkach a vyhnúť sa veľkému množstvu ľudí. Je to tiché veľmi pekné miesto, kde máte veľa možností na krátke alebo dlhšie prechádzky.


Okolie Polichna a lúky sú bohaté na divú zver najmä srny, jelene a diviaky sú tu zastúpené naozaj hojne. Najmä na jeseň alebo na jar ich môžete stretnúť v hojných počtoch. My sme sa raz ocitli možno 10 metrov od stáda, ktoré sa aktuálne presúvalo cez lesnú cestu, a dokonca raz sme sa otočili kvôli diviakom.


Problémom je, že niektoré miesta medzi 4-5. 5 a 6. a takisto 9. a 10. zastávkou náučného chodníka sú bývalé lúky zarastené kríkmi, trnkami a rôznymi inými, ktoré vytvárajú húštinu, cez ktorú často nevidíte na pár metrov od seba. Treba byť opatrní, neviete či to čo šuští pár metrov od Vás je iba srna alebo je to diviak alebo medveď 😊


V infografike chýbajú časové a vzdialenostné údaje, nakoľko v tomto prípade je tu veľká variabilita a dĺžku a čas si môžete určit samy. Celý okruh má 7,8km a prevýšenie 170m.
187 views0 comments
bottom of page