top of page

Korytnica - kúpeleNa Slovensku sú miesta, kde sa zastavil čas. Niektoré pripomínajú zábery z Černobyľu. Jedným z takýchto miest sú kúpele v Korytnici.


Kedysi pekná kúpeľná obec a naše najvyššie položené kúpele Korytnica, dnes zívajú prázdnotou a chátrajú. Vznik kúpeľov sa datuje až do 16. storočia. Boli preslávené hlavne za čias Rakúsko-Uhorska, kedy sa tu liečili vysoko postavený činitelia napríklad aj cisár František Jozef. Neskôr boli jedny z najznámejších a minerálna voda na prelome 19. a 20. storočia žala úspech na medzinárodných výstavách. Po roku 1989 a privatizácií však začal tento klenot Slovenska pustnúť.


Od roku 2003 sú kúpele uzavreté a dostali sa do dražby, v súčasnosti väčšina budov chátra. Nachádzajú sa tu však vzácne liečivé pramene, niektoré z nich sú udržiavané a voľne prístupné. Mnohé plány na obnovu a revitalizáciu stroskotali a mnohí si myslia, že život do Korytnice sa už nikdy nevráti a kúpeľom sa zašlá sláva nevráti.


Kedysi do kúpeľov premával z Ružomberka vlak, dnes tu nájdete len vystavenú lokomotívu. Úzkorozchodná železnica premávala do roku 1974.


Zaujímavosťou je nová turistická a cyklotrasa tzv. CykloKorytnička (zväčša vedie po pôvodnej trase železnice). Má dĺžku 23 km a prevýšenie 400 metrov. Je spojená s náučným chodníkom, ktorý bol sprístupnený v roku 2016.


Parkovanie


Kúpele v Korytnici sú vzdialené 1,5km od cesty I/59 pod horským prechodom Donovaly z Liptovskej strany. Oproti plničke vôd a penziónu Svätopluk sa tu nachádza centrálne parkovisko. Nie je oficiálne platené, ale ak tu zaparkujete môžete prispieť na zveľadenie okolia. Tento princíp sa nám veľmi páčil. A prispeli sme možno viac ako by sme dali za obyčajné parkovanie.Kúpele - areál


Neďaleko parkoviska za závorou sa nachádza mapka kúpeľov a minerálnych prameňov v kúpeľoch a taktiež fontánka, kde z krčahu s nápisom Korytnica, vyteká voda do malého jazierka. V kúpeľoch nájdete pramene Antonín, Jozef, Žofia a Vojtech, z ktorého vyviera najstudenšia minerálna voda na Slovensku – má len 5,4°C. Z každého z prameňov si môžete vodu do fľaše alebo pohára načapovať zadarmo. O vodu je ale veľký záujem a musíte si občas vystáť rad aby ste z prameňa mohli ochutnať, všetko závisí od množstva ľudí.Pramene majú rôzne minerálne zložene a chuť a rôzne účinky na zdravie ide najmä o liečenie zažívacích problémov a chorôb tráviaceho ústrojenstva, pečene, žlčového systému, či porúch látkovej výmeny (cukrovka) a nedostatku železa. Okrem železa obsahujú tiež vysoké množstvá vápnika a horčíka.


Minerálna voda Korytnica získala aj niekoľko ocenení, dokonca ako jediná európska minerálna voda uspela na svetovej výstave v americkom Saint Louis. Voda má tiež podobné zloženie ako známa francúzska voda Vichy, či anglická Batch.


Môžete sa prejsť po parku, pomedzi bývalé liečebné domy, nachádza sa tu mimo iného aj veľký pamätník SNP čias socializmu.Keď sme na začiatku spomínali Černobyľ tak najmä kvôli tomu, že v schátraných budovách, ktoré boli kedysi kúpeľnými domami nájdete starý nábytok, vykachličkované miestnosti, kde boli vane a ležadlá, na ktorých pacienti relaxovali. Nachádza sa tu aj schátraná kaviareň – Espresso, dodnes sú v nej barové stoličky, či sklenené poháre. Vstup do týchto budov samozrejme nie je povolený, ale nakoľko väčšina okien alebo dverí je rozbitých podarí sa vám nakuknúť dovnútra.


Odporúčania


  • Odporúčame priniesť si vlastné fľašky alebo poháriky, aby ste si mohli vychutnať túto liečivú minerálnu vodu.

  • Pri prameňoch treba byť opatrní, miestami sa na podlahe šmýka.

  • Toto miesto odporúčame na krátku prechádzku, ktorú zvládnu aj starší ľudia, či malé deti.

  • Pre rodiny s deťmi odporúčame aj prechádzku po náučnom chodníku CykloKorytnička, cesta vedie po rovinke a po asfaltovej ceste.

  • O kúpeľoch boli natočené aj viaceré dokumentárne filmy. Nájdete ich na Youtube, do pozornosti dávame jeden z nich - LINK na Teaser

Na záver


Kúpele Korytnica sú situované v krásnej prírode Nízkych Tatier pod vrcholom Prašivá. Čistý vzduch a minerálne pramene, tvoria ideálnu kombináciu pre kúpeľné miesto. Dúfame, že toto miesto dostane odvážneho majiteľa, ktorý tomuto miestu vráti zašlú slávu a súčasne zachová prírodný ráz a architektúru kúpeľov v Korytnici.

206 views0 comments

Comments


bottom of page