top of page

Jasenina v zimeNa túto rozhľadňu nad malebnou obcou Ďubákovo (okres Poltár) sme sa vybrali v zimnom období. Túru na Jaseninu sme absolvovali v zime po prvom snežení, ktoré tu donieslo asi najväčšie množstvo snehu v zime 2019/2020. Očakávali sme, že sa zlepší počasie avšak nedočkali sme sa a tak sme si celú trasu prešli v hmle s viditeľnosťou cca 50m.


Rozhľadňa sa nachádza na vrchu Jasenina v pohorí Stolické vrchy. Pod vrcholom nad obcou sa nachádza aj CHKO Jasenina, kde platí 4. stupeň ochrany, vďaka výskytu rašelinísk sa tu darí mäsožravej rosičke okrúhlolistej (kvitne v júni).


Parkovanie


Neviem prečo ale po ceste do tejto obce absolútne strácam poňatie o tom, kde je sever a taktiež v dedine to nebolo inak a bolo problematickejšie sa zorientovať.


My sme autom sme zaparkovali na námestí v Ďubákove, kde sme pokecali s milým pánom, ktorý nám dal informácie o tom kam sa vydať ďalej, nakoľko sme si neboli istý. Kľudne však môžete zaparkovať až pri turistickom smerníku pri ceste na družstvo. Ak idete v zime závisí aj od toho ako sú odhrnuté cesty. Ak je viac snehu parkovanie pri obecnom úrade je železnou istotou.Trasa


Na začiatku trasy vás prekvapí krátke stúpanie, ktoré vedia až na veľkú lúku, na ktorej je dosť mätúce nájsť turistické značku, ktoré sa nachádza na veľkej čerešni uprostred lúky.


Cestu si tu ale môžete aj skrátiť krížom cez lúku a sedlu sa vyhnúť, je to z môjho pohľadu zbytočná zachádzka. Trasa po lúke je najmä v zime horšie značená, nakoľko je tam len jeden strom na ktorom je značka a po ceste od Ďubákova po Sedlo nad Ďubákovom sme našli len 3 značky.
V sedle nad Ďubákovom je smerník, ktorý vás zavedie na lesnú cestičku, najprv popod les, neskôr okolo bývalých lesných škôlok. Chvíľka výraznejšieho stúpania a po polhodinke cesty zo sedla ste pri – drevenom kríži s lavičkami.Po cca 10 minútach sa dostávame k nášmu cieľu – 10 metrov vysokej drevenej rozhľadni. Cestou na rozhľadňu sme stretli iba lesníkov, ale v letnom období je návštevnosť určite vyššia.


Na vrchole vás čaká veľmi pekné miesto s posedením, prístrešok, lavičky a pekná drevená výhliadková veža. Keďže sme nič v tento deň nevideli, postavili sme si aspoň snehuliaka priamo na vrchu rozhľadne.Za ideálnych podmienok však je možné z Jaseniny pozorovať Nízke a Vysoké Tatry a Poľanu.


Trasu cestou dole sme si chceli skrátiť a ako orientačný bod použiť čerešňu v strede lúky aby sme nezachádzali na sedlo pod Ďubákovom avšak v tej hmle sme čerešňu nevideli a vracali sme sa radšej len po vlastných stopách.


Zhrnutie


Ak pôjdete v zime tak určite dobré oblečenie, avšak keďže cieľom cesty je výhliadková veža určite odporúčame aby ste si vybrali deň s pekným počasím a ďalekou dohľadnosťou.


  • Myslíme si že vzhľadom na blízkosť poľnohospodárskeho družstva môžu byť cez leto na lúke nad Ďubákovom kravy ale nevieme to na isto, je to len domienka.

  • Obtiažnosť v zime závisí od množstva snehu, inak ide o pohodový výlet, s najväčším stúpaním na konci trasy.

  • Pozor na hmlu, po lúke v takom prípade sledujete len vlastné stopy, bez snehu len vlastnú intuíciu.

  • Pozor na blato v lete

  • Možnosť opekania pri rozhľadni


V infografike udávame časové a vzdialenostné údaje vždy za celý výlet, teda nielen cesta nahor ale aj cesta nadol je v nich už zarátaná.
85 views0 comments

Comments


bottom of page